Foto: Jette Nielsen

Grethe Kildegaard Nielsen ny formand for Outsideren

På det konstituerende bestyrelsesmøde umiddelbart efter Outsiderens generalforsamling onsdag den 25. maj rakte foreningens formand gennem mange år, Klavs Serup Rasmussen, stafetten videre til Grethe Kildegaard Nielsen.

 

Den 25. maj afholdt Foreningen Outsideren ordinær generalforsamling. På programmet var bl.a. valg af ny bestyrelse. Det førte til et fredsvalg af Klavs Serup Rasmussen, Kirstine Skovhøj, Grethe Kildegaard Nielsen og Wenkina Weidner – alle gengangere fra den gamle bestyrelse – samt til nyvalg af Jens Rønn Pedersen og Nis Bjarnhof, der har været daglig leder fra april 2015 til februar 2016. Wenkina Weidner ønsker dog at overlade sin plads til en ny, så snart det bliver muligt. Rikke Roer Jensen, Lianne Larsen, Ane Kirstine Nielsen og Janni Ank Mertz fra den afgående bestyrelse havde valgt at trække sig.

Umiddelbart efter generalforsamlingen konstituerede den nye bestyrelse sig. Her rakte foreningens formand gennem mange år, Klavs Serup Rasmussen, formandsstafetten videre til Grethe Kildegaard Nielsen – men bliver som det fremgår siddende i bestyrelsen. Jens Rønn Pedersen blev valgt som næstformand, og Nis Bjarnhof blev valgt som intern revisor.

Den samlede nye bestyrelse er således:
Grethe Kildegaard Nielsen, formand
Jens Rønn Pedersen, næstformand
Nis Bjarnhof, intern revisor
Klavs Serup Rasmussen
Anonym
Kirstine Skovhøj
Wenkina Weidner

Verdensherredømmet – born to be weird!
Kort efter valget kommenterede den nyvalgte formand selv valget således på Facebook:
”Nu formand for Outsideren – verdens sejeste forening – planen om at overtage verdensherredømmet skrider langsomt fremad! (blinke-smiley)”

Grethe Nielsen ny formand for Outsideren 2Fra os andre på Outsideren skal der lyde et stort tillykke til Grethe og et håb om, at hun får magt, som hun har agt. Som det hedder på byens perleplader: ”Let’s get weird”, ”Don’t fear the weird” og ”Born to be weird!”